Gra planszowa: Misja Żory. PODWIECZOREK  Gra planszowa: Misja Żory. PODWIECZOREK

ZOBACZ FILM o tym jak zagrać, a także o przydatnych w grze ciekawostkach, które znajdziecie na wystawie: Nasza tożsamość, w Muzeum Miejskim w Żorach.

Występują: Marietta Kalinowska-Bujak (Muzeum Miejskie w Żorach), Łucja Bujak i Artur Górecki.

Reguły gry:

Zasady są proste. Gracz rzuca kostką. Rusza o tyle pól do przodu, ile oczek wyrzucił. Jeśli stanie na specjalnym – czerwonym polu, musi odpowiedzieć na pytanie. Za każdą dobrą odpowiedź przesuwa się o 3 pola do przodu. Jeśli odpowiedź jest nieprawidłowa, cofa się o 3 pola. 
Zaczynamy!

POBIERZ PLANSZĘ (PDF) i WYDRUKUJ

Pytanie 1:

Masz zadanie doprowadzenia ubrań do idealnego stanu. Po dokładnym oglądzie nie znajdujesz żadnej plamy, ale widzisz wiele zagnieceń. Mieszkańcy miasta zanosili swoje koszule do panny Olszynki przy ulicy Nerlicha 16 (dzisiejsza ulica Męczenników Oświęcimskich), która znana była z idealnego odprasowywania kołnierzyków i mankietów. Jej żelazko nie miało kabla podłączonego do gniazdka z elektrycznością, ale za to posiadało:
a.  akumulator,
b.  zasilanie zdalne,
c.  duszę.                                                                                                                                                                                       Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 2:

Pani domu chce dobrze prezentować się przed gośćmi. Zależy jej na modnej fryzurze uzyskiwanej w zakładzie fryzjerskim Norberta Glossa – nienagannie układających się lokach. W tym celu w salonie „Fala” próbujesz umówić ją na zabieg tzw.
a.  trwałej koloryzacji,
b.  trwałej ondulacji,
c.  szybkiej nawigacji.                                                                                                                                                                 Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 3:

Wytworny mężczyzna musiał mieć odpowiednie nakrycie głowy. Pan domu prosi cię o odebranie od kapelusznika na rynku jego nowego szapoklaku zamówionego specjalnie na dzisiejszą okazję. Czy wiesz o jakie nakrycie głowy chodzi? Wybierz właściwą odpowiedź:
a.  słomkowy kapelusz,
b.  czarny melonik,
c.  składany cylinder.

Pytanie 4:

Na dzisiejszej ulicy Szeptyckiego (dawniej: Fredrichstrasse) pod nr 17 moża było podziwiać atrakcyjną wystawę sklepu należącego do Dreinerta Jr. Dostarczał on mieszkańcom towary krótkie, bławatne i wełniane oraz najlepsze francuskie jedwabie i adamaszkową pościel. Towary krótkie?! Co to mogło być?
a.  minispódniczki,
b.  krótkie spodenki,
c.  ubrania po prostu?                                                                                                                                                               

Pytanie 5:

Towary bławatne które reklamował sklep Dreinerta Jr. to:
a.  kosztowny materiał wykonany z jedwabnej tkaniny, najczęściej błękitny,
b.  bukiety kwiatów na specjalne okazje, wykonywane głównie z bławatków,
c.  materiały mniej wytworne: drelichy i flanele.                                                                                                                   Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 6:

Jednym z zaproszonych honorowych gości dzisiejszego podwieczorku jest ogniomistrz Kohut. Ogniomistrz to osoba która jest:
a.  nieustraszonym połykaczem ognia,
b.  najlepszym strażakiem w mieście,
c.  wyższym stopniem artylerzystą.                                                                                                                                                       Czy wiesz, kim?

Pytanie 7:

Jeden z naszych gości, ogniomistrz Michał Kohut, ma wyjątkową słabość do dobrej jakości pieczywa. Żeby zaspokoić  jego wymagające podniebienie, musisz udać się na ulicę Szeroką 20, do piekarza Eryka Podstawki, by oddać do wypieczenia chleb. Przed wyjściem dostajesz do rąk:
a.  „nociastek” w „słomionce”,
b.  „podciastek” w rondelku,
c.  „przyciastek” na spodeczku.                                                                                                                                                  Wybierz właściwą odpowiedź.                                                                                                                                                             

Pytanie 8:

Innym zaproszonym gościem jest pan Jerzy Taszner z ulicy Garncarskiej. Pan Jerzy jest znanym w mieście „deptaczem”. Czym pan Jerzy „deptacz” się zajmował?
a.  udeptywaniem gliny w miejskiej cegielni,
b.  graniem na kościelnych organach,
c.  sprawdzaniem jakości miejskich deptaków?                                                                                                                              Czy znasz prawidłową odpowiedź?                                                                                                                                

Pytanie 9:

Niecodzienna okazja wymaga dobrej kawy, herbaty i cukru.  Do jakiego sklepu udasz się w celu nabycia tych produktów?
a.  składu towarów kolonialnych Wróblewskich,
b.  składu towarów krótkich Dreinerta,
c.  sklepu tekstylnego Pietzuchów?

Pytanie 10:

Pani domu zleca ci wytarcie kurzu na wszystkich meblach w salonie. Prosi o szczególną atencję w stosunku do stojących w rogu zegara i tresoru. Czy wiesz do jakich celów służył tresor?
a.  do tresowania małych domowych piesków,
b.  do trenowania bokserskich uderzeń,
c.  do przechowywania kosztowności?

Pytanie 11:

Można się zmęczyć całą tą bieganiną. Wstępujesz do restauracji Ul na rogu rynku i dzisiejszej ulicy Klimka (wtedy ulicy Rybnickiej) na zimną lemoniadę. Przy okazji, jak większość gości Ula, nadrabiasz tam zaległości informacyjne z  jedynego w mieście:
a.  radioodbiornika,
b.  telewizora,
c.  telebimu.                                                                                                                                                                                  Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 12:

Dzień staje się coraz bardziej upalny. Chłodna lemoniada jest idealna na tę pogodę. Lodówki są jeszcze rzadkością. To urządzenie warte było prawdziwą fortunę (równorzędność nowego auta!). By zaopatrzyć się w lód miejscy restauratorzy i rzeźnicy chodzili więc do:
a.  fabryki lodów,
b.  składu lodu,
c.  Huty Pawła.                                                                                                                                                                                      Czy znasz odpowiedź?

Pytanie 13:

Pyszna zimna lemoniada sprawiła, że nieco zaczyna cię drapać w gardle. Na wszelki wypadek wolisz zaopatrzyć się w aspirynę. Udajesz się więc do apteki, którą aptekarz Bonifacy Bałdyk prowadzi wraz z żoną Jadwigą. Szukasz apteki nad którą wisi szyld:
a.  Pod Flamingiem,
b.  Pod Orłem,
c.  Pod Sową...                                                                                                                                                                                       To trudne pytanie, czy znasz odpowiedź...?

Pytanie 14:

Czekający w kolejce klienci apteki zachwalają cymesy Hotelu Zweig, mieszczącego się przy żorskim rynku. Czy wiesz o czym mówią?
a.  serwowanych tam przysmakach,
b.  wygodnych pokojach hotelowych,
c.  koncertach muzyki poważnej z udziałem cymbalistów?

Pytanie 15:

Jedną z atrakcji popołudniowego spotkania będzie przejażdżka nad staw Gaganiec. By zapewnić komfortowe warunki gościom, musisz wynająć landauer od pana Krentorza. Czy wiesz co to za pojazd lando zwane potocznie landauerem?
a.  dyliżans,
b.  sanie,
c.  pojazd konny o półkolistym kształcie.                                                                                                                                Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 16:

Jeśli goście będą mieli ochotę na potańcówkę, w dawnych Żorach znajdzie się mnóstwo miejsc, gdzie można było oddać się tej przyjemnej rozrywce. Jednym z takich miejsc była kawiarnia Hel, która słynęła z okrągłego parkietu. Do jakiego tańca można tam było szlifować kroki?
a.  do tzw. lisiego kroku czyli fokstrota,
b.  do rytmów salsy,
c.  do menueta z mnóstwem ukłonów?                                                                                                                                     Będziesz mistrzem, jeśli odpowiesz prawidłowo :)        

Pytanie 17:

Kto jednak wolał ciemną kinową salę mógł rozerwać się w kinie Casino, gdzie wyświetlano najnowsze produkcje filmowe, np. niezwykle popularną w Europie komedię o przygodach dwóch duńskich komików. Imiona głównych bohaterów tej komedii to:
a.  Maja i Gucio,
b.  Pat i Pataszon,
c.  Bolek i Lolek?                                                                                                                                                                                  Dla ułatwienia podopwiadamy: Bolek i Lolek – raczej nie :)

Pytanie 18:

Jeżeli trafił się nieco starszy film kinowy, np. Gorączka złota, był on pozbawiony dźwięku. Takim seansom towarzyszył podkład muzyczny, zapewniany przez orkiestrę lub sprzęt odtwarzający dźwięk. Takie urządzenie nazywało się:
a.  fonograf,
b.  magnetofon,
c.  patefon.                                                                                                                                                                                     Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 19:

Chcesz zadzwonić do kina, aby sprawdzić dostępność biletów na dzisiejsze seanse. Aby uzyskać połączenie nie dzwonisz bezpośrednio, ale przez centralę. Centrala realizująca połączenia telefoniczne mieściła się w budynku:
a.  Poczty,
b.  Garnizonu,
c.  Ratusza.                                                                                                                                                                                   Wybierz właściwą odpowiedź.

Pytanie 20:

Goście wyszli. Po pełnym emocji dniu wszyscy domownicy są zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Na stojącym w salonie zegarze chcesz sprawdzić, czy jest już odpowiednia godzina, by położyć się na zasłużony odpoczynek. Niestety widzisz, że zegar nie działa. Po czym to poznajesz?
a.  wskazówki nałożyły się jedna na drugą,
b.  wahadło wisi nieruchomo,
c.  nie wyświetla się godzina.                                                                                                                                                               To łatwe, odpowiedź brzmi...

Prawda, że nie było trudno?

yrg od IZDEIWOPDO ODPOWIEDZI:

duszę
trwała ondulacja
składany cylinder
ogólnie ubrania
kosztowny materiał wykonany z jedwabnej tkaniny, najczęściej błękitny
wyższym stopniem artylerzystą
„nociastek” w „słomionce”
raniem na kościelnych organach
składu towarów kolonialnych Wróblewskich
do przechowywania kosztowności
radioodbiornika
składu lodu
Pod Orłem
serwowanych tam przysmakach
pojazd konny o półkolistym kształcie
do tzw. lisiego kroku czyli fokstrota
Pat i Pataszon
patefon
Poczty
wahadło wisi nieruchomo

Grę opracowała: Marietta Kalinowska-Bujak

Plansza opraowała graficznie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach